Iveta

Do Drážďan na každoročně konaný noční běh jsem se ve společnosti Roba vypravila již podruhé. Minulý rok tento závod posloužil jako „tempová“ zkouška před plzeňským půlmaratonem, letos jsem byla ráda, že jsem se ho mohla, díky zdravotním potížím, vůbec zúčastnit. I navzdory pekelnému dusnu a stavu „po antiobiotikách“ jsem dokázala udržet stabilní tempo celý závod a doběhnout jako druhá Češka :-). Závod má příjemnou atmosféru, která je vykouzlena právě postupným stmíváním, připravenými svíčkami, hudebním doprovodem, fanděním. A i když jsem tam nemohla ze sebe vymáčknout to co obvykle, moc jsem si ho užila, natěšená na cílové alkoholfreies Bier, ja? 😀

Takže abychom to uzavřeli: 19. žena závodu, 4. v kategorii

Délka tratě: 13,8 km

Čas strávený na trati: 1:06:17 (zhoršení oproti minulému roku o 2 minuty)


Robert

I like this race. The weather is often very crazy. I has been there for 3 times and each time it was quite warm at the beginning and windy/stormy at the end, but I am still returning for this race. Nice medals, good service during and after the race and the price is reasonable.

 

This year goal was to finish less than 60 minutes. I started really well. After 2 km I had amazing avg. pace 3:55 min/km. Just 2 ladies in front of me (ok,l I sounds crazy but I am not good enough for challenging men so racing with women makes sense for me). Unfortunately, on 6th km I suffered with crisis and had problem to breath fully. I was slowing down to 4:30 min/km and suffering. After few km I was increasing my speed again.

I was really happy to see last bridge and very happy after crossing the finish gate. I passed my goal, but still 3 minutes slower than 2 years ago. Need more durability training.

 

To conclude, I was 1st Czech crossing the finish line (second was lady just few second behind me).
Leaving home: 16:30
Bib pick-up time: 18:15 – no queue
Start time: 20:00
Price: 25€
Returning: 23:45 (rainy blizzard on the highway)