Nemám za sebou bohatou běžeckou karieru, ale málo co dělí českou hobíkovsky-běžeckou veřejnost jako závody Run Czech. Slyšel jsem už mnoho názorů, ale většinou jsou negativní, přesto jsou závody Run Czech narvané k prasknutí. Většina lidí stěžuje na naprostou komercializaci běhání, nemorální ceny a nekvalitní služby, pak jsou tyto lidi většinou v koridoru. Nemohu tajit, že mám k Run Czech blízko. Začal jsem „běhat“ v jejich filiálce Running Mallu pod Michalem Vítů, stále tam chodím. Byla to moje druhá rodina, nyní jsou to moji druzí příbuzní. Nebudu však tvrdit, že jsem fanoušek Run Czech běhů. NEJSEM! Jsou to ale závody, které jsou relativně blízko a díky tomu, se tam dá zaběhnout slušný čas. Závody mají svoje kouzlo – města, stovky (tisíce) lidí a pro mě dostatečné zázemí. TOI-TOI je vždy a všude málo a co ostatním běžec potřebuje? Super vodiči a vodičky, které obdivuji a to nejen proto, že jsem na krátkou chvíli jejich řady posílil.

Ano, znám závody s lepší atmosférou, s lepším občerstvením i zázemím. Na druhou stanu proběhnou se po Karlově mostě bez turistů, vidět Strakonickou a Těšnovský tunel bez aut, má svoje nepopiratelné kouzlo. Chápu ty rozpačité emoce, při poslouchání/čtení rozhovorů s Carlem, ale dokázal něco, co se málo komu z nás povedlo – úspěšný business projekt. Ceny startovného určuje trh a i přes ty ceny se závody vykoupí a to bez větších problémů. Carlo se snaží mít i lidskou tvář, vyjma tvrdého businessmana. Pamatuji si, jak mě zdravil, jako běžce, jak mně ignoroval jako vodiče. Vídávám ho v Running mallu v dobré náladě i v té horší.

Nikdy jsem neběžel Pražský maraton. Zatím jsem razil heslo, že ho poběžím jen jednou v životě, a to ten rok jak poběžím celou serii, abych byl aspoň jednou Run Czech star. Ocenění, který Run Czech uděluje těm běžcům, kteří utratili nemalé peníze za všechny závody v daném roce a také je mimoděk odběhnout. Iveta se rozhodla, že chce běžet Pražský maraton – její první maraton – a chtěla, abych tam byl poblíž.

Běžecky se plánuji „připravit“ jen na několik málo závodů série, zbytek bude tempový trénink dle plánu (tempo + cestování). Ale znám se, někdy nezvládnu plánovat na 5 dní dopředu, a nyní mluvím o tom, co bude za rok. Nebudu zastírat, když už poběžím pražský maraton, zkusím se připravit na nejlepší možný výsledek, ale … .

Abych to shrnul, z účtu mi zmizela nemalá suma a do termínovky na rok 2018 si píšu:

  • 7.4. 2018 – Sportisimo ½ Maraton Praha
  • 6.5. 2018 – Volkswagen Maratonský víkend Praha
  • 19.5. 2018 – Mattoni ½ Maraton Karlovy Vary
  • 2.6. 2018 – Mattoni ½ Maraton České Budějovice
  • 23.6. 2018 – Mattoni ½ Maraton Olomouc
  • 8.9.2018 – Birell Grand Prix Praha
  • 15.9. 2018 – Mattoni ½ Maraton Ústí nad Labem